آیفون همچنان در کما؛ آیا طرح رجیستری اجرایی شده؟
 
از یک هفته پیش خبرهای جسته‌وگریخته‌ای از اجرایی شدن طرح رجیستری موبایل منتشر شد. طرحی که بر اساس آن قرار بود گوشی‌های موبایلی که شرکت‌های سازنده‌شان در ایران نمایندگی رسمی ندارند، از بازار جمع شوند. در این بین آیفون متهم اول بود. از روز چهارشنبه خبرهایی درباره‌ی پلمپ شدن چند مرکز فروش محصولات اپل و چند مغازه منتشر شد. همه‌چیز از اجرایی شدن طرح رجیستری حکایت داشت تا این‌که امروز رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات تلویحا گفت که طرح رجیستری هنوز اجرایی نشده است.
هفته‌ی پیش عباس نخعی مدیر کل دفتر مبارزه با کالای قاچاق از اجرای قریب‌الوقوع طرح رجیستری و احتمال جمع شدن آیفون‌های بازار خبر داده بود. حتی برخی رسانه‌ها به احتمال اجرایی شدن این طرح در اول مرداد اشاره کرده بودند. در این طرح کد منحصربه‌فرد (IMEI) گوشی‌هایی که به‌صورت قانونی وارد کشور می‌شوند، در یک بانک اطلاعاتی ذخیره می‌شود. محصولاتی که کدشان در بانک اطلاعاتی این طرح نباشد، از دریافت  خدمات مخابراتی اپراتورهای کشور محروم خواهند شد.
تا روز چهارشنبه، در حالی‌که بازار و همچنین رسانه‌ها در حال گمانه‌زنی در این مورد بودند، خبرهایی از پلمپ‌شدن چند مرکز فروش آیفون منتشر شد. به‌طوری اکثرا آن را نشانه‌ای از اجرایی شدن طرح رجیستری قلمداد کردند.
iphone-3
این موضوع با توجه به عدم اطلاع‌رسانی‌ها و ابهامات بی‌شماری که وجود داشت، پایش به مجلس هم باز شد. برای نمونه رییس مرکز پژوهش‌های مجلس به علی لاریجانی، رییس مجلس، نامه‌ای نوشت و در آن از شتاب‌زدگی این طرح انتقاد کرد. او امروز به خبرنگار خبرگزاری فارس گفت: «بهتر بود ابعاد این طرح به‌صورت کامل ابتدا در رسانه‌ها مشخص می‌شد و موضوعاتی از جمله چگونگی استفاده، تکلیف موبایل‌های فعلی و تکلیف فروشندگان و نوسانات احتمالی قیمت کالا در بازار تشریح می‌شد.» او در صحبت‌هایش به تجربه‌ی ناموفق اجرای طرح رجیستری در سال ۸۵ اشاره می‌کند:«تجربه‌ی ناموفق سال ۸۵ در اجرای رجیستری موبایل ما را می‌ترساند و شایعاتی در آن زمان مطرح شد که افرادی می‌خواستند از این شرایط منفعت مالی کسب کنند و بعد از این‌که به این هدف دست یافتند طرح لغو شد به اعتماد عمومی مردم ضربه می‌زند.»

اما امروز یک خبر مهم دیگر هم منتشر شد؛ محمدرضا فرنقی زاد، رييس مركز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت ارتباطات می‌گوید هنوز مقدمات لازم برای اجرای طرح فراهم نشده. به گفته‌ی او  طرح رجيستری تلفن همراه پس از هماهنگی لازم بين وزارت صنعت، معدن و تجارت و ستاد مبارزه با قاچاق كالا اجرايی می‌شود. بر اساس اظهارات این مسوول وزارت ارتباطات، از شش ماه گذشته جلسات متعددی به‌وسیله‌ی ستاد مبارزه با قاچاق كالا و ارز و وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شده تا تصمیم‌گیری لازم برای زمان و نحوه‌ی اجرای اين طرح صورت بگیرد. او می‌گوید: «هنوز مقدمات لازم برای اجرای طرح رجيستری تلفن همراه مهيا نشده است و قطعا قبل از اجرای طرح اطلاع‌رسانی لازم انجام خواهد شد.» و مهم‌ترین بخش ماجرا این‌که افرادی که پیش از اجرای طرح آیفون خریده‌اند به‌هیچ‌وجه دچار مشکل نخواهند شد. «برای تلفن‌های تهیه‌شده قبل از اجرای طرح مشكلی پيش نمی‌آید و محدوديت‌های موردنظر طرح شامل گوشی‌هایی می‌‌شود كه پس از اجرای طرح وارد كشور می‌شوند و جای نگرانی براي مردم ندارد.»

از حرف‌های رييس مركز روابط عمومی وزارت ارتباطات برمی‌آید که این طرح هنوز شروع نشده. اما این پایان ماجرا نیست؛ همین امروز عبدالمجید اجتهادی، مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا و ارز سازمان تعزیرات، خبر از آغاز طرح رجیستری گوشی‌های تلفن همراه از روز گذشته داده است. به‌عبارت دیگر از دید وزارت ارتباطات، طرح رجیستری موبایل هنوز اجرایی نشده و از دید مدیرکل مبارزه با قاچاق کالا، این طرح طبق برنامه از ۱ مرداد آغاز شده.

ظاهرا گره‌های کلاف سردرگم آیفون روزبه‌روز بیشتر می‌شود. هنوز زمان دقیق اجرای طرح نامعلوم است و کسی نمی‌داند کدام آیفون‌ها خارج از طرح هستند. سوالاتی وجود دارد که خریداران سخت به دنبال پاسخ‌شان هستند: این‌که با این اوصاف اساسا آیفون بخرند یا نه؟ آیا نوسانات قیمت در راه است؟ آیا در صورت خرید آیفون جدید، از سرویس‌های اپراتورهای مخابراتی محروم می‌شوند؟ امیدواریم طی ساعات و روزهای آینده، با اطلاع‌رسانی دقیق‌تر مسوولین، فضای مبهم شکل‌گرفته پیرامون آیفون و حضورش در بازار ایران برطرف شود.
‌‌‌‌‌‌     ‌
منبع: Farsnews ،Tasnim ،ICT.gov.ir