راهکارهای افزایش امنیت در پیام رسان تلگرام

 
پیام رسان آلمانی تلگرام پس از به بروز اختلالات شدید در پیام رسان وایبر این روزها به محبوب ترین پیام رسان در میان کاربران ایرانی بدل شده است. امکان ایجاد گروه هایی با امکان اضافه کردن 200 کاربر، امکان ایجاد کانال های رسمی بدون محدودیت جذب کاربر، امکان ارسال انواع فایل های صوتی، تصویری و داده ای، سیستم کدگذاری مکالمات و ... باعث شده است تا این پیام رسان روز به روز محبوب تر و محبوب تر گردد. اما در این میان با توجه به متن باز بودن برنامه و همچنین امکان طراحی ربات های مختلف برای آن شاید امروزه افزایش امنیت پیام رسان و جلوگیری از هک شدن اکانت کاربری به یکی از مسائل مهم کاربران آن تبدیل شده است. در ادامه برای افزایش امنیت تلگرام ما راهکارهایی ارائه کرده ایم که با اعمال آنها می توانید تا حد زیادی از امن بودن پیام رسان خود مطمئن شوید. به همین منظور در ادامه با ما همراه باشید ...

پیشنهاد اول: برنامه را از منابع معتبر دانلود کنید
با توجه به متن باز بودن برنامه و امکان اعمال تغییرات در سورس برنامه، سعی کنید فایل نصبی آن را از منابع معتبر همچون اپ استور، گوگل پلی، کافه بازار و یا مایکت دریافت و نصب کنید.

پیشنهاد دوم: برنامه تلگرام خود را رمزگذاری کنید
یکی از امکانات جالب برنامه تلگرام امکان رمزگذاری برنامه برای جلوگیری از دسترسی سایر کاربران به تلگرام شماست. به همین منظور شما می توانید با مراجعه به بخش Setting برنامه و ورود به قسمت Privacy and Security از طریقPassword Lock یک رمز لوکال برای برنامه خود مشخص کنید تا هنگام ورود به برنامه این رمز از شما خواسته شود.

پیشنهاد سوم: احراز هویت دوگانه را برای تلگرام خود فعال کنید
با فعال کردن احراز هویت دوگانه حتی در صورتی که کاربری به گوشی و تلگرام شما دسترسی داشته باشد باید مراحل احراز هویت بیشتری را طی کند تا قادر به هک اکانت شما باشد. برای فعال سازی امکان Two Step Verification همانند پیشنهاد دوم به قسمت Privacy and Security در تنظیمات برنامه مراجعه کنید و گزینه Set Additional Password را بزنید. حال یک آدرس ایمیل معتبر و یک رمزعبور برای برنامه خود انتخاب کنید (ترجیحا این رمزعبور را متفاوت از رمزعبور انتخابی در قدم پیشین انتخاب کنید). حال با تایید اطلاعات وارد شده یک ایمیل از سوی تلگرام برای شما ارسال می شود که باید با ورود به ایمیل مورد نظر و کلیک بر روی لینک ارسال شده مراحل تعیین رمزعبور ثانویه برای تلگرام خود را تایید کنید.
با انجام این مراحل در صورتی که حتی کاربری به گوشی و تلگرام شما دسترسی پیدا کند و بخواهد به این اکانت از طریق سیستم دیگری دسترسی داشته باشد باید رمزعبور ثانویه مشخص شده از سوی شما را نیز بداند.

پیشنهاد چهارم: لیست کاربرانی که به اکانت شما دسترسی دارند را بررسی کنید
یکی از امکانات جالب تلگرام نمایش لیست کاربرانی است که به اکانت شما دسترسی دارند و با بررسی این لیست شما می توانید از دسترسی های غیرمجاز با خبر شوید. به منظور بررسی این لیست می توانید با ورود به بخش تنظیمات و قسمت Privacy and Security به Active Sessions وارد شوید. در این لیست دستگاه هایی که به اکانت شما دسترسی دارند کاملا مشخص شده است، اگر در آن دستگاهی می بینید که متعلق به شما نیست بر روی آن Tap کنید و دسترسی دستگاه مورد نظر را Terminate نمایید.

پیشنهاد پنجم: از اضافه کردن روبات های غیرمجاز به تلگرام خود خودداری کنید
یکی از امکانات بی نظیر تلگرام امکان ایجاد ربات برای این پیام رسان می باشد. از طریق این امکان امروزه ربات های بسیار کاربردی برای تلگرام تولید شده اند اما برخی از این ربات ها نیز در اصل برای انجام اعمال جاسوسی طراحی شده اند. بنابراین در انتخاب و اضافه کردن ربات ها به تلگرام خود کمی محتاط باشید.
با اعمال تنظیمات ذکر شده تا حد زیادی می توانید مطمئن باشید که اکانت تلگرام شما از امنیت بالایی برخوردار است و به این راحتی هک نخواهد شد.